Roditelji i škola

POŠTOVANI RODITELJI ,

Doveli ste svoje dijete u školu…Da li Vaša obaveza time završava?
Informišite se kako Zakon definira pravo i obavezu roditelja!
Upoznajte se sa svojim dužnostima!
Na koji način se roditelji mogu uključiti u život škole?
Da li znate kako su organizirani roditelji u našoj školi?
Šta je Vijeće roditelja?
Upoznajte se sa prednostima svoga učešća!

ODNOS RODITELJ – ŠKOLA

Saradnja između roditelja i škole se odvija kroz sljedeće aktivnosti:

• INFORMACIJE(svakih 15 dana, razgovor razrednika i roditelja nasamo-privatnost)
  • RODITELJSKI SASTANCI(četiri puta godišnje, javni sastanak pred svim roditeljima, problemi cjelokupnog razreda, bez imenovanja pojedinaca)
  • INDIVIDUALNI SASTANCI(poziva razrednik, nastavnik, direktor, pedagog po potrebi)
  • GRUPNI RODITELJSKI SASTANCI(saziva razrednik, prema problemu, više od pet roditelja zainteresiranih za istu situaciju)
  • SLUŽBENI POZIV(škola upućuje roditelju zbog neodazivanja na roditeljske ili informativne sastanke, ili eventualnog problema)
  • OPĆI RODITELJSKI SASTANAK ( saziva uprava škole i razrednici za sva odjeljenja jednog razreda)

TOK SARADNJE:

OBAVIJESTITI RAZREDNIKA

ZAJEDNO SA RAZREDNIKOM OSTVARITI KONTAKT SA DRUGIM NASTAVNIKOM

OSTVARITI KONTAKT SA PEDAGOGOM

OBAVITI RAZGOVOR SA DIREKTOROM

PISMENO SE OBRATITI NASTAVNIČKOM VIJEĆU

PISMENO SE OBRATITI ŠKOLSKOM ODBORU

Ukoliko roditelj ne bude zadovoljan rješenjem jedne instance, obraća se sljedećoj.
VAŽNA NAPOMENA!!! Komunikacija roditelj – nastavnik je konkretna i direktna, nema povrede privatnosti učenika, roditelja ni nastavnika.
Ukoliko se roditelj pismeno obraća Nastavničkom vijeću, razmatramo samo ako je potpisano od strane roditelja.

PRAVA I OBAVEZE RODITELJA

Poštovani roditelji,
Polazak djeteta u školu je važan dogadaj u životu Vašeg djeteta i obitelji u cjelini. Škola postaje značajan dio života tokom niza godina. Zato želimo da Vas upoznamo s Vašim pravima i obavezama:

• Roditelj ima pravo znati elemente ocjenjivanja, kao i načine i postupke vrednovanja za svaki nastavni predmet.
  • Roditelji imaju pravo biti obaviješteni o ponašanju i ocjenama svoga djeteta najmanje jednom mjesečno na roditeljskim ili informativnim sastancima koje održava razrednik Vašeg djeteta.
  • Ukoliko se ukaže potreba, možete tražiti razgovor preko razrednika s drugim nastavnicima.
  • Također možete zakazati razgovor kod pedagoga ili direktora škole o preblemu koji želite riješiti.
  • Ako želite predočiti neke ideje za unapređenje rada škole, to možete učiniti na roditeljskom sastanku ili preko Vijeća roditelja. Iz svakog razreda postoji po dva predstavnika Vijeća roditelja. Predstavnik Vijeća roditelja je član Školskog odbora.
  • Ukoliko niste zadovoljni zaključnom ocjenom iz pojedinog predmeta ili vladanja, možete se pismeno žaliti Nastavničkom vijeću koje je dužno razmatrati prigovor, te formirati komisiju koja će ispitati Vaše dijete. Možete tražiti izuzeće nastavnika/nastavnice koji je prethodno ocijenio/ocijenila Vaše dijete.

Roditelji su odgovorni za:

• Redovan dolazak svoje djece u školu
  • Ponašanje svoje djece u školi
  • Učenje svoje djece

Zato trebaju:

• Uvijek obavijestiti razrednika ukoliko je dijete spriječeno doći u školu i predočiti razloge
  • Redovno se informirati o napretku svoga djeteta (najmanje jednom mjesečno)
  • Pomoći djetetu u učenju
  • Informirati se o radu škole u cjelini

VIJEĆE RODITELJA

Komunikacija s nastavnicima i školom Vašeg djeteta je od ključnog značaja za Vašu ulogu roditelja. Od jednakog značaja je i komunikacija s drugim roditeljima.

Roditelji učenika imaju pravo, a škola obavezu, pomoći roditeljima da osnuju Vijeće roditelja, čije članove biraju roditelji učenika. Način i procedura osnivanja i rada Vijeća roditelja utvrđuje se općim aktima škole.
Vijeće roditelja:

1. a) promovira interese škole u zajednici na čijem području se škola nalazi,
  2. b) predstavlja stavove roditelja učenika Školskom odboru,
  3. c) podstiče angažman roditelja u radu škole,
  4. d) informira Školski odbor o svojim stavovima kada ocijeni da je to potrebno, ili po zahtjevu školskog odbora, o svakom pitanju koje se odosi na rad i upravljanje školom,
  5. e) učestvuje u izradi i realizaciji odgovarajuć ih projekata kojima se potiče i unapređuje obrazovni rad u školi i
  6. f) kandiduje i bira predstavnike roditelja u Školski odbor.

Decenije istraživanja pokazuju da, kada se roditelji uključe, djeca:
  • imaju bolje ocjene i veću prolaznost;
  • više prisustvuju nastavi;
  • imaju više motivacije i samopouzdanja;
  • manje posežu za drogama i alkoholom.

Ključ je u partnerstvu, konsultiranju i učešću. Vi sami ne možete mnogo učiniti, a isto tako ni naša škola ne bi trebala biti prepuštena sama sebi.

Roditelji u BiH doprinose promjenama. Širom BiH brojni su primjeri roditelja koji ostvaruju svoja prava i izvršavaju svoje dužnosti. Time oni pomažu poboljšanju uvjeta škole i njihove zajednice.

Roditelji mogu doprinijeti:

• poboljšanju školskih uvjeta i obnovi učionica i drugih školskih prostorija;
  • pronalaženju donacija za školu;
  • uređenju škole i školskog dvorišta;
  • poboljšanju sigurnosti u okolini škole (postavljajući saobraćajne znakove i ograde, bojeći pješačke prijelaze, održavajući obuku o sigurnosti u saobraćaju);
  • predavanja o štetnom utjecaju droga, alkohola i cigareta;
  • u organiziranju vanškolskih aktivnosti za djecu (zabava, sportskih takmičenja i takmičenja u znanju);
  • informiranju učenika o različitim zanimanjima u sklopu procesa profesionalne orijentacije.

BUDITE I SAMI DIO PROMJENA KOJE ŽELITE VIDJETI !!!

THM-Parent-Teacher-Conference-Tips