Vršnjačko nasilje

Dnevnik jedne djevojke je kreiran kroz projekat Aktivizmom mladih protiv nasilja u Općini Novo Sarajevo se realizuje u sklopu UNDP-ovog projekta „Jačanje lokalne demokratije/demokracije IV – LOD IV“ kojeg finansira Europska unija iz sredstava Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) u iznosu od 2 miliona eura.

Kamen temeljac za nastanak publikacije „Dnevnik jedne djevojke“ je publikacija koja je svjetlo dana ugledala prije dvije godine. Riječ je o „Dnevniku jednog momka“ koji je kroz svoj sadržaj tretirao temu vršnjačkog nasilja, a koji se realizovao u sklopu UNDP-ovog projekta „Jačanje lokalne demokratije/demokracije III – LOD III“ kojeg je finansirala Europska unija iz sredstava Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) u iznosu od 2 miliona eura.

Nakon dugogodišnjeg rada s mladima, Dajana Cvjetković je mišljenja da je ovoj populacijskoj skupini najbolje pristupiti iz ugla njihovih vršnjaka i na taj način prenijeti poruke i educirati ih o životnim temama na koje ne mogu dobiti odgovor iz svoje bliske okoline.

„Glavna junakinja Dnevnika prolazi kroz turbulentan, ali i zanimljiv period života, adolescenciju. Pohađa gradsku sarajevsku školu, redovno šeta Vilsonovim, koristi facebook i ne slaže se sa mišljenjem roditelja. Ali za razliku od svojih vršnjaka ona analizira prepreke sa kojima se susreće, traži dodatna objašnjenja, ali pravi i greške te snosi posljedice“, kazala je koordinatorica projekta i liderica programa seksualno i reproduktivno zdravlje i prava Asocijacije XY Dajana Cvjetković pokušavajući u kratkim crtama da nas upozna sa sadržajem ove jedinstvene publikacije na bh tržištu.

„Dnevnik jedne djevojke predstavlja vrlo bitan vid edukacije ne samo za mlade već i za njihove roditelje. Ako postavimo pitanje : Šta znači biti tinejdžerka u Sarajevu u 21. vijeku, i dobijemo odgovor:  Znači biti moderna, zanimljiva, pametna, okružena mnogobrojnim tehnološkim i kulturnim mogućnostima, onda moramo spomenuti i tabue o osnovnim temama odrastanja, nedoumicama i lažnim prijateljstvima. Svaka mlada osoba se na neki način susreće sa problemima održavanja prijateljstva, sticanja povjerenja ili iskrene komunikacije putem društvenih mreža. Sve bi to bilo normalno i prihvatljivo da u školi učimo o promjenama tijela, emocija, hormonima ili seksualnosti. Odrastamo u svijetu koji seksualizira svaku poru društva, od muzike, mode, filma ili zabave a zanemaruje individualne potrebe, načine razvoja seksualnosti, naučna objašnjenja tjelesnog rasta i razvoja, medicinski ispravno tretiranje promjena ili prihvatljivu izgradnju socijalnih veza“, pojašnjava Cvjetković.

Zbog lakšeg snalaženja u svijetu odraslih, ali i boljeg razumijevanja nas odraslih prema mladima nastao je Dnevnik jedne djevojke.

„Želim da ga pročita što više osnovaca širom BiH jer sam sigurna da će im mnogo pomoći i olakšati odrastanje“, zaključila je Cvjetković.

Dnevnik jedne djevojke
(publikacija namijenjena učenicima/učenicama, ali i roditeljima/roditeljkama)

Dnevnik-jedne-djevojke

Link za preuzimanje Dnevnika jedne djevojke: http://xy.com.ba/uploads/attachment/attachmentfile/db4ab402c775c111bc9f092d2bdf3cc0.pdf