Novosti
Od 4.9.2018.g. naša biblioteka je bogatija za jedan roman koji je “u formalnom smislu kratki roman ispisan kao dramatična i poučna životna ispovijest žene i majke čije je dijete rođeno sa Downovim sindromom“.
Autor romana je Abiba Vuković rođena u Prizrenu 3.2.1961.g.
Odrasla je u Zenici gdje i danas živi i radi. Od sada je izdala zbirku pjesama “Patnja duše“ i romane “Niko nas nije pitao“ i “Klice različitosti“.
Glavni junak romana o različitosti “Zašto sam volio maslačke?“ je srce .
Autorica Vuković je shvatila da je od iskona srce organski stub života,ali i stub naših osjećanja . “Pa nisu li sve ljubavi ,nebitno kakve i prema čemu sakrivene u njemu“. Tome srcu autorica je suprostavila genetsku analogiju koja postoji među ljudima kao Downov sindrom.Od začeća osobe s tim sindromom su po mentalnom stanju, mišićnog napetosti,specifičnom izgledu i drugim drukčiji od drugih,nekad i kod svojih roditelja ,mada su po svemu, a naročito po svojoj duši meleci.
Na početku romana autorica, da bi istakla svu dramatičnost neprilagođenosti nenaviknute večine, uvodi fantazju i fantazmu kao način poimanja i prihvaćanja uzroka.Radnja romana teće po slijedu osobitosti srca, ljubavlju. Ono je jedini ključ sretnog rješenja. Sada spremni shvatiti sve strahove bez nje.Roman,zapravo,nema kraja.Akter romana javljaju se u svim vremenima i mjestima. Autorica daje Epilog kao poruku. Različosti, u njezinom romanu,“drukčija djeca,nauče svoje roditelje šta je ljubav. Koliko god im roditelji pružali oni uvijek vrate više. “Oni su tu uz vas zauvijek, jer njihova ljubav nikad neće ispustitit niti koje ispletu od svojih osjećanja za vas.
Fantazija-utvara u snu, mašte, stvaralačka molerazvilja
Fantazma-priviđanja, utvara ,duh, nelogična, opsuidna ideja
Autor teksta : Hatidža Hozo