Novosti
Konvencija o pravima djeteta
- 30. Novembra 2017.
- Autor: Mirnesa Čehajić
- Kategorija: Nekategorisano Novosti
Generalna skupština UN-a je 20. novembra 1959. godine usvojila “Deklaraciju o pravima djeteta”, a trideset godina poslije je usvojila “Konvenciju o pravima djeteta”.
20. novembar 1989. godine u cijelom svijetu obilježava se kao Međunarodni dan dječijih prava. Na ovaj način se želi skrenuti pažnja javnosti i ustanovama na potrebu zaštite maloljetnika od zloupotrebe, nasilja i raznih oblika diskriminacije.
Djeca su najosjetljivija skupina koja treba zaštitu, a čovječanstvo duguje djeci najbolje što ima. Dječija prava temelj su izgradnje naprednog društva!
“Tvoja prava su ono što smiješ raditi i ono što ljudi koji su odgovorni za tebe moraju napraviti da budeš sretan/na, zdrav/a i siguran/na. Naravno, i ti imaš odgovornost prema drugoj djeci i odraslima, kako bi i oni imali svoja prava.” – glasi preporuka Amnesty International-a .
Pregled dječijih prava može se sažeti u deset tačaka:
- Sva djeca i mladi imaju ista prava. Ni jedno dijete ne smije biti oštećeno zbog svog spola, boje kože, jezika ili religije.
- Djeca i mladi imaju pravo na najveću moguću mjeru zaštite zdravlja kao i zdravstvene preventive i medicinske brige.
- Djeca i mladi imaju pravo na besplatno osnovno obrazovanje. Osim toga, mora im se osigurati i posjet školama koje bi ih mogle dalje obrazovati.
- Djeca i mladi imaju pravo na odmor, slobodno vrijeme, igru i sudjelovanje u kulturnim i umjetničkim aktivnostima.
- Djeca i mladi imaju pravo na informisanje, da svoje mišljenje slobodno kažu i budu saslušani.
- Djeca i mladi imaju pravo na dobar odgoj. Njihovi roditelji ili odgajatelji ne smiju primjenjivati silu. Zloupotreba i zlostavljanje djece su zabranjeni.
- Djeca i mladi imaju pravo dobiti posebnu pomoć i zaštitu u područjima zahvaćenim ratnim sukobima .
- Djeca i mladi imaju pravo na zaštitu od rada kojim bi bili iskorišteni i na zaštitu od seksualnog zlostavljanja.
- Djeca i mladi imaju pravo na život sa svojim roditeljima i na kontakt s oba roditelja ako oni žive razdvojeno.
- Djeca i mladi sa poteškoćama u razvoju imaju pravo na posebnu podršku i unapređenje, kao i na aktivno sudjelovanje u društvenom životu.
Temelj za svijet mira je sredina gdje djeca postaju prijatelji, gdje uče i rade sarađujući i odrastaju sa spoznajom o međuovisnosti svih živih bića. Svi smo mi ljudska bića. Slični smo, ali je svako od nas jedinstven.
Uživajmo u sličnostima, ali i prihvaćajmo i poštujmo različitosti.
Autor Amra Trako, nastavnica bosanskog jezika i književnosti