O  ŠKOLI

Osnovna škola „Alija Nametak“, Buci –Visoko smještena je u centralnom dijelu Mjesne zajednice Buci, a njoj pripadaju i Mjesne zajednice Goduša, Kralupi i Tušnjići.

Centralnoj školi Buci pripada područna škola u Goduši gdje je organizovana nastava od I do V razreda.

Prvi podaci o postojanju škole na Bucima datiraju iz 1951. godine kada je ova škola počela sa radom pod nazivom OŠ “Buci”. Radila je 10 godina pod ovim nazivom.

Od 23.5.1961. godine naziv škole se mijenja u OŠ „Vojin Ferzanović“, a ime je dobila po istaknutom prvoborcu iz Drugog svjetskog rata. Kamen temeljac za izgradnju nove škole je postavljen 28.04.1977. godine, a škola je počela sa radom 27.11.1977. godine.

Od 20.01.1993. godine škola egzistira pod nazivom OŠ „Alija Nametak“. Taj naziv je dobila po uvaženom bosanskohercegovačkom književniku.

Škola trenutno broji 344 učenika, koji su podijeljeni u 20 odjeljenje, a o kojima se brine 53 uposlenih.

Djelimično je zastupljena kabinetska nastava.

Svoje talente, afinitete učenici ostvaruju kroz učešće kako u nastavnim, tako i u  vannastavnim aktivnostima i sekcijama.

U školskoj 2024/25. u našoj školi djeluju sljedeće sekcije:

• Sekcija stranih jezika;
  • Ritmička sekcija;